Przejdź do treści
  • a
  • a +
  • a ++

modelarium 1

Zapraszamy do zwiedzania wystawy "Let's bee friends"

Let’s bee friends czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami


Początki wspólnej historii człowieka i pszczół nikną w odmętach prehistorii. Te małe stworzenia, choć badane i opisywane od wieków, wciąż wydają się być tajemniczymi cudami natury. Żyją w zhierarchizowanej grupie, potrafią w tańcu kodować informacje, a nader wszystko gwarantują przetrwanie wielu żyjącym na ziemi gatunkom, nie wyłączając człowieka.

Co właściwie wiemy o pszczołach? Jak wygląda ich współpraca z człowiekiem? Te pracowite stworzenia, od tysięcy lat niezmiennie wykonujące swoje zadania, dzielą się z nami swoimi cennymi produktami, a nader wszystko są ważnym ogniwem w procesie wegetacji roślin, które codziennie spożywamy. Jakimi w takim razie jesteśmy partnerami w tej relacji, jeśli przez nasze działania nasi sprzymierzeńcy giną? Co możemy zrobić, żeby powstrzymać ten proces? Co jeszcze potrafią pszczoły – czy są tylko maszynkami do produkcji miodu?

Odpowiedzi na te pytania pojawią się na wystawie „Let’s bee friends, czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami”. Opowiemy na niej nie tylko, czym zajmują się pszczoły i jak wygląda praca pszczelarza, czy w jaki sposób je chronić, ale pokażemy też, jak owady te inspirują projektantów i architektów.

W module edukacyjnym, opartym na książce „Pszczoły” Wydawnictwa Dwie Siostry, prezentujemy współczesne ule, strój i narzędzia pszczelarza oraz biżuterię, przedmioty codziennego użytku i architekturę, czerpiące inspirację z życia pszczół. Można również zobaczyć z jednej strony zakorzenione lokalnie produkty wykorzystujące miód, z drugiej – kolekcję, często dla nas egzotycznych i nietypowych, miodów z całego świata, a także cenne produkty pszczele. Przedstawiamy inicjatywy zwracające uwagę na ochronę pszczół, jak np. ul dostępny na wolnej licencji do samodzielnego wycięcia i złożenia. Wystawa to też cenne źródło informacji, jak dbać o pszczoły i jak sprawić, żeby nasz ogród stał się im przyjazny. Część pokazującą wykorzystanie struktury plastra miodu wzbogacają liczne przykłady jego zastosowania w architekturze, meblarstwie, ale i w branży oświetleniowej, czy przy produkcji sprzętu sportowego.

kuratorka: Anna Zabdyrska 

16 listopada 2016 – 27 stycznia 2017 roku 

organizator:

Zamek Cieszyn ¦ Muzeum AGH 

w przygotowaniu wystawy pomogli nam:

Wydawnictwo Dwie SiostryPrzedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń

Cieszyński Miód, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Miodosytnia ImbiorowiczZrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich

jugandmugOrskaBeza ProjektToorank Polska S.A.

Dom Malarek w Zalipiu